Stosowane materiały

  • Napisał:
  • Ostatnia modyfikacja:

Do produkcji pasków stosujemy różnego rodzaju skóry naturalne. Jest to surowiec powstały w wyniku obróbki chemiczno-mechanicznej zwanej garbowaniem, której poddawane są naturalne skóry bydlęce.

Przekrój skóry naturalnej

Skóra naturalna jako surowiec składa się z trzech warstw.

Przekrój skóry naturalnej. Na obrazku trzy warstwy (od zewnętrznej): Top Grain, Full Grain, Genuine Leather.

Przekrój skóry naturalnej

Full Grain: Zewnętrzna i najcieńsza warstwa skóry, o najściślej powiązanych włóknach. Po usunięciu włosa uzyskujemy mocne i wytrzymałe lico, czasami niejednorodne, ze wszystkimi naturalnie powstałymi jarzmami i przebarwieniami.

Top Grain: Druga zewnętrzna warstwa skóry — również ścisła i mocna. W tym przypadku, po oddzieleniu wszelkich nierówności i uszkodzeń uzyskuje się lico bardzo jednolite, wręcz idealne.

Genuine Leather: Trzecia warstwa skóry, najgrubsza, o najluźniej powiązanych włóknach. Uzyskiwana w procesie oddzielania (dwojenia) skóry, używana jest m.in. do spodniej części pasków dwuwarstwowych typu bombato.

Korygowane lico

Często na skórę typu genuine nakłada się dodatkowe materiały, lakiery i powłoki. Dzięki temu jej wierzchnia warstwa jest perfekcyjnie równa i jednolita — pozbawiona przebarwień i jarzma. Określamy to mianem skóry naturalnej o korygowanym licu.

Nubuk i zamsz

Innym stosowanym materiałem są skóry nubukowe i zamszowe (welurowe). Efekt nubuku uzyskuje się poprzez delikatne szlifowanie wierzchu skóry, dzięki czemu powstaje aksamitny meszek. Zamsz (welur) to skóra o większej szorstkości i strukturze grubszego meszku.


Produkowane przez nas paski skórzane można podzielić na dwa rodzaje ze względu na konstrukcję: paski płaskie — cięte z jednego kawałka skóry, oraz paski typu bombato — dwuwarstwowe o przekroju soczewkowym.