Jak uniknąć błędu w wyborze rozmiaru paska?

  • Napisał:
  • Ostatnia modyfikacja:

Kupujesz pasek przez internet i chcesz mieć pewność, że nie będzie za krótki albo za długi? Przeczytaj nasz poradnik, żeby nie popełnić błędu.

Czy da się ustalić rozmiar automatycznie?

Oczywiście. W doborze rozmiaru paska możesz skorzystać z naszego kalkulatora. To łatwe narzędzie, które przeprowadzi Cię przez cały proces i poda gotowy wynik.

Czasem jednak nasi Klienci natrafiają na tabelę rozmiarów. Jest w niej wiele dodatkowych informacji. Są niezastąpione, kiedy chcemy poznać wymiary paska dokładniej. Jednak przy wyborze rozmiaru na podstawie tabeli zdarzają się pomyłki. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Jak czytać tabelę rozmiarów?

Kiedy zajrzysz do naszej tabeli rozmiarów, zauważysz wiele kolumn. Znajdziesz tam symbol danego rozmiaru (oznaczony literami, np. „C”), ale też długość paska do pierwszej dziurki, rozmiar, długość do ostatniej dziurki czy długość całkowitą. Na którą z kolumn patrzeć?

Odpowiedź jest prosta. Na rozmiar.

Rozmiar to inaczej obwód Twojego ciała. To tyle centymetrów, aby idealnie objąć Twój pas albo talię. Pozwala zapiąć się na środkową dziurkę paska.

Jak ustalić rozmiar paska?

Weź centymetr i zmierz obwód swojego ciała dokładnie tam, gdzie chcesz nosić pasek. W pasie? Zmierz pas. W talii? Zmierz talię. Pod biustem? Zmierz obwód pod biustem.

Proste, prawda?

Spójrzmy na przykład.

Pomiar obwodu w talii.

To jest Ania. Ania chce nosić pasek w talii. Zmierzyła więc jej obwód. Centymetr pokazał 70 cm.

Ania patrzy na tabelkę „Paski damskie” i szuka w kolumnie „Rozmiar” tej wartości.

Rozmiar 70 cm (lub inaczej „XA”) znajduje się w pierwszym wierszu. Właśnie taki pasek powinna kupić Ania.

Przy wybranym modelu w sklepie Ania klika na symbol odpowiedniego rozmiaru – w tym przypadku „XA”.

Gotowe!

Wystarczą 3 kroki:

  1. zmierz swój obwód i odczytaj wartość z centymetra,
  2. znajdź kolumnę „Rozmiar” w tabeli „Paski męskie” lub „Paski damskie”,
  3. znajdź ten rozmiar i symbol, które pasują do Twojego obwodu.

Jak zrobić to prościej? Skorzystaj z kalkulatora. Wpisz wynik z centymetra w polu „Obwód” i kliknij „Dalej”. Uzyskasz dokładnie taki sam wynik, jaki sugeruje tabela.

Co, jeśli mój obwód jest inny od tych z tabelki?

Jeżeli Twój obwód to na przykład 82 cm i nie widzisz takiej liczby w tabeli, po prostu wybierz najbliższą wartość. W tym przypadku będzie to 80 cm, czyli „B”.

Czy istnieje możliwość regulacji długości?

Rozmiar liczymy zawsze do środkowej dziurki. Wszystkich dziurek jest jednak siedem.

Jeśli Twój obwód zwiększy się lub zmniejszy, po prostu zapniesz pasek na jedną z dziurek obok. Dziurki są oddalone o 2,5 cm. Oznacza to, że zapas wynosi 7,5 cm w każdą stronę (3 dziurki ciaśniej i 3 dziurki luźniej).

Damski pasek o rozmiarze 80 cm, czyli „B”, będzie pasował także na osobę o obwodzie 72,5 cm (kolumna „Długość do pierwszej dziurki”), ale będzie musiała zapiąć się na pierwszą dziurkę. Podobnie w drugą stronę – osoba o obwodzie 87,5 cm też może go nosić (kolumna „Długość do ostatniej dziurki”), ale będzie musiała zapiąć się na ostatnią dziurkę.

Dlatego nie martw się drobnymi różnicami, ale staraj się dopasować swój obwód do kolumny „Rozmiar”. Zapniesz się wtedy na środkową dziurkę, a pasek będzie wyglądał najlepiej.

Co, jeśli nie mogę zmierzyć obwodu?

Zdarza się, że chcemy kupić komuś pasek w prezencie. Wtedy ukradkowe zmierzenie czyjejś talii albo pasa może być kłopotliwe.

W takim wypadku weź czyjś stary pasek i ustal, na którą dziurkę zapina się ta osoba. Zwykle ta dziurka będzie najbardziej wyrobiona.

Połóż pasek na płaskiej powierzchni i zmierz odległość od wspomnianej dziurki do klamry (nie uwzględniając jej).

Następnie znajdź tę wartość w kolumnie „Rozmiar” w tabeli „Paski damskie” lub „Paski męskie. Odczytaj odpowiadającą mu literę w pierwszej kolumnie („Symbol”), wybierz model paska w sklepie i kliknij właściwy symbol.

Prześledźmy to na przykładzie.

Ania chce kupić nowy pasek dla Jana. Zmierzyła odległość między najbardziej wyrobioną dziurką poprzedniego paska a klamrą (nie uwzględniając jej). Centymetr pokazał 104 cm.

Ania zagląda do tabeli „Paski męskie”. W kolumnie „Rozmiar” wybiera najbliższą wartość, czyli 105 cm („G”).

Przy wybranym modelu w sklepie Ania klika symbol odpowiedniego rozmiaru – w tym przypadku „G”.

Pamiętaj, że nasz kalkulator pomoże Ci dobrać pasek tą metodą całkowicie automatycznie. Po prostu wpisz w polu „Obwód” długość od dziurki do klamry (nie uwzględniając jej), kliknij „Dalej” i odczytaj wynik.