Jak dobrać pasek do kobiecej sylwetki?

  • Napisał:
  • Ostatnia modyfikacja:

Wąskie i szerokie, kolorowe i stonowane… Warianty pasków dostępne na rynku mogą sprawić, że poczujesz się nieco zagubiona. Jak w tym wszystkim dobrać model, który wydobędzie atuty Twojej sylwetki? Przygotowaliśmy krótki poradnik, żeby nieco ułatwić Ci poszukiwania.

Poznaj swój typ sylwetki

Na początku zacznij od przyjrzenia się swoim kształtom. Tak zwane „typy sylwetki” to uproszczone opisy często spotykanych proporcji kobiecego ciała. Zwróć uwagę na szerokość swoich ramion i bioder, a także wydatność brzucha i biustu. Które z nich jako pierwsze rzucają się w oczy?

Ilustracja przedstawiająca pięć typów sylwetki. Od lewej: klepsydra, jabłko, gruszka lub trójkąt, odwrócony trójkąt, prostokąt lub litera „H”

Zapamiętaj nazwę swojego typu – jeszcze do niej wrócimy.

Jaką szerokość paska wybrać?

Jeśli znasz już kształt swojego ciała, czas na chwilę powrócić do bardzo ogólnych charakterystyk. Dobrze, żeby szerokość paska współgrała z Twoją budową. Jesteś drobna i szczupła? Możesz postawić na naprawdę wąskie fasony. Posiadasz wydatniejsze kształty albo jesteś wysoka? Spróbuj zastosować nieco szersze modele.

Czy zawsze na linii talii?

Wysokość, na której będziesz nosić pasek, ma znaczenie. To właśnie ten element stroju będzie przyciągał spojrzenia. Warto więc umiejętnie to wykorzystać.

Jeśli masz wyraźne wcięcie w talii, nie wahaj się – śmiało podkreślaj je paskiem. Dotyczy to szczególnie pań o sylwetce klepsydry i gruszki.

Jeśli Twoje kształty przypominają literę H albo odwrócony trójkąt, to paski także są dla Ciebie, ale potrzebują odpowiedniej oprawy. Wybierz taki krój stroju, który wyrówna proporcje, na przykład sukienkę z rozkloszowanym dołem. Następnie zapnij pasek wokół tak zaakcentowanej talii.

Jeśli natomiast natura obdarzyła Cię figurą jabłka, spróbuj przesunąć pasek nieco wyżej, pod linię biustu. Chodzi o to, żeby podkreślić najbardziej szczupłą część Twojego tułowia.

Kolory – kiedy wyraziste, kiedy stonowane?

Wybierając kolor paska do stylizacji, pamiętaj o wspomnianej już zasadzie – ten element garderoby przyciągnie spojrzenia. Jeśli możesz się pochwalić wyraźnym wcięciem w talii i masz ochotę poeksperymentować z kolorami, nic nie stoi na przeszkodzie.

Wyrazisty pasek D2013 będzie przykuwał uwagę, a stonowany D2014 zaznaczy talię bardziej delikatnie.

Wyrazisty pasek D2013 będzie przykuwał uwagę, a stonowany D2014 zaznaczy talię bardziej delikatnie..

Nie przekreślaj jednak pasków w bardziej stonowanych barwach lub takich, które odcieniem przypominają resztę stroju. Są one szczególnie przydatne wtedy, kiedy chciałabyś podkreślić talię nieco bardziej subtelnie. Jeśli masz figurę jabłka, odwróconego trójkąta lub litery H, to rozwiązanie może być dla Ciebie.

Pasek w kolorze sukienki pomoże też optycznie wydłużyć sylwetkę. Sięgnij po niego, jeśli jesteś niewysoka i chcesz dodać sobie centymetrów.

Obserwuj, pytaj, eksperymentuj

Mamy nadzieję, że powyższe rady będą dla Ciebie wskazówką przy podkreślaniu atutów Twojej sylwetki. Każde ciało jest jednak unikalne. Co zatem zrobić, kiedy masz wątpliwości?

Możesz wyjść od wspomnianych zasad, a potem wprowadzać różne zmiany i porównywać powstałe warianty. Ta metoda przyda się szczególnie przy eksperymentach z szerokością i położeniem paska. Warto też, żebyś poprosiła kogoś o zrobienie Ci zdjęć po każdej takiej zmianie. Dzięki temu zobaczysz, jak dana stylizacja wygląda z perspektywy obserwatora i będziesz mogła łatwiej porównać różne jej wersje. Jeśli chcesz, poproś o opinię kogoś, kto ma wyczucie smaku.

Nie pomijaj też swojej intuicji i samopoczucia. Czasem to one będą Twoimi najlepszymi doradcami. I najważniejsze – nie zapinaj paska zbyt ciasno. Oddech jest ważny szczególnie wtedy, kiedy chcesz zrobić wrażenie!